Ohlédnutí za školním rokem 2015/2016

BŘEZEN – KVĚTEN V ODDĚLENÍ MYŠEK

Zimu letos bohatou na sníh jsme si opravdu užili! Stejně tak jsme se již těšili na příchod jara! Na vycházkách jsme pozorovali, jestli se už příroda probouzí ze spánku, vnímali jsme zpěv ptáčků v oboře, vstávající zelenou travičku a první jarní kytičky i nové lístečky na stromech a keřích…

mysky_brezen-kveten_01.jpg." mysky_brezen-kveten_02.jpg mysky_brezen-kveten_03.jpg mysky_brezen-kveten_04.jpg

Před Velikonocemi si každý z nás zasadil semínka a každý den je pečlivě zalil. Společně jsme jim zpívali písničku „Travička zelená“, aby nám dobře rostla. Stal se z toho krásný rituál, který jsme si opravdu užívali a dodnes vzpomínáme, jak nás všechny potěšil pohled na okno, když jsme po týdnu „čekání“ přišli ráno do oddělení myšek. Naklíčená semínka se proměnila v zelenou travičku a my jsme věděli, že se nám vydařil dárek pro maminku i tatínka – už jen papírové vajíčko a ptáčka, navléci na špejli, s pomocí uvázat mašličku a odnést domů…

Program ve školce nám zpestřila „Dřevíčková dílnička“ - dostali jsme do rukou dřevěný výřez (beránka, srdíčko) a spoustu nástrojů (hoblíky, šroubováky, kladívka, vrtáky), které se většině z nás do ruček jen tak nedostanou a to nás velmi bavilo! Beránka a srdíčko ze dřeva jsme soustředěně a pečlivě opracovali a dozdobili fixy. To ale ještě nebylo vše! Jelikož beránek byl díky kolečkům pojízdný, dostali jsme příležitost si ho vyzkoušet na k tomuto účelu postavené dráze…zažili jsme legraci a velikou radost!

mysky_brezen-kveten_06.jpg." mysky_brezen-kveten_07.jpg mysky_brezen-kveten_08.jpg mysky_brezen-kveten_09.jpg

Barvičky jsme si chtěli užít ještě po Velikonocích, proto jsme si naplánovali „barevné dny“ a díky pomoci rodičů se každý den oblékli do jiné barvy a malovali, tvořili a přirozeně se tak učili poznávat a pojmenovat barvy.

mysky_brezen-kveten_12.jpg." mysky_brezen-kveten_13.jpg mysky_brezen-kveten_14.jpg mysky_brezen-kveten_17.jpg

K jaru patří neodmyslitelně i narození zvířecích mláďátek a my jsme měli možnost vidět na vlastní oči kůzlátka, jehňátka, telátko a jiná hospodářská zvířátka na návštěvě u naší „myšičky“ Petrušky (děkujeme její rodině za každoroční pozvání na milou a přínosnou „exkurzi“ a také manželům Hodáňovým za jejich pozvání).

mysky_brezen-kveten_21.jpg." mysky_brezen-kveten_22.jpg mysky_brezen-kveten_23.jpg mysky_brezen-kveten_25.jpg

Další měsíc se schýlil ke konci a myšičky se proměnili v čarodějné postavy a oslavili „čarodějnický den“ kouzlením, tancem a zpěvem, soutěžemi v letu na koštěti, vařením čarodějného lektvaru, který nám splní tajná přání a také prohlídkou možná začarovaných domácích mazlíčků dětí ze ZŠ.

mysky_brezen-kveten_26.jpg." mysky_brezen-kveten_27.jpg mysky_brezen-kveten_29.jpg mysky_brezen-kveten_30.jpg

V květnu jsme se připravovali na důležitý svátek maminek! Povídali jsme si o rodině, o mamince i o tom, čím bychom té své udělali radost! Naučili jsme se krátkou básničku pro maminku („Když se něco nepovede, i když zlobím malinko, máš mne ráda a já tebe, moje zlatá maminko!“), vložili ji do přáníčka, obtiskli své ručičky a vlepili do nich svoje papírové srdíčko…

Oslavy svátku maminek jsme završili výletem na parníku Arnošt.

Společný čas ve školce nám utíká k létu mílovými kroky! Počasí se dlouho zdráhalo, ale nyní je už jasné, že čas koupání a hraní venku je tady…čeká nás oslava dne dětí, výlet do Žlebů, besídka pro rodiče a spousta zábavy a her na zahradě i v oboře!

mysky_brezen-kveten_31.jpg mysky_brezen-kveten_32.jpg
camera.png Další foto...

Za oddělení myšek Anička a Terezka

 

Žabky a jaro

Letos přicházelo po špičkách... nenápadně, jakoby pomaloučku. Už jsme se ho nemohli dočkat, vyhlíželi jsme sluníčko, teplo jeho paprsků, volali jsme ho z mraků ven, nakonec jsme si ho namalovali a tím ho snad přivolali. Děti zaujala kniha "Kde bydlí sluníčko". Každý den nás čekala jedna kapitola: O větru; Měsíci; Mracích; Hvězdách; Duze, Bouřce; Nebeské houpačce, kde jsme se dozvěděli spoustu nových zajímavých věcí, naučili jsme se písničku o houpačce a taneček: Mrak a bouřka. Děti si přály barevnou duhu namalovat, mohli jsme je pak využít při barevných dnech. Venku jsme obdivovali sněženky, krokusy, pozorovali pučení lístků keřů a stromů, poslouchali zpěv ptáků, žabí koncerty.

zabky_jaro_002.jpg." zabky_jaro_004.jpg zabky_jaro_016.jpg zabky_jaro_019.jpg
camera.png Další foto...

A pak přišlo slavení VELIKONOC.

Děti se dozvěděly o tradicích, zvycích největšího křesťanského svátku, tvořily, zpívaly a dokonce i kuchtily. v dřevíčkové dílničce si vyrobily dřevěného beránka. Živé jehně a nejen je si pak mohly pohladit na výpravě u Hodáňů a Křivčíků. Moc děkujeme za tuto úžasnou nabídku a zážitek.

zabky_jaro_027.jpg." zabky_jaro_037.jpg zabky_jaro_074.jpg zabky_jaro_085.jpg
camera.png Další foto...
Písnička: VELIKONOCE
 Slyšeli jsme novinu, včera od zvířátek,
 uděláme hostinu, jaro slaví svátek.
 Velikonoce, velikonoce,
 sluníčko si oči myje u nás v potoce.
 
 Upečeme beránka, nastříháme proutí,
 za chvíli už pomláska vesele se kroutí.
 Velikonoce, velikonoce,
 sluníčko si oči myje u nás v potoce.

A to už tu byl duben, v naší školce barevné dny.

To bylo teprve zážitků. Každý den děti čekala malba věcí, pro které je typická daná barva.

V červeném dni k nám zavítala Červená Karkulka, ve žlutý den pak klaun s balónky, v zeleném dni jsme zopakovali všechny písničky o žabkách a zasadili s Křemílkem a Vochomůrkou semínko, v modrém dni jsme se přenesli k moři, poslouchali jsme jeho šumění a pohádku: O velrybě.

Oranžový den jsme strávili v Africe mezi tygry, poznali jsme několik bajek a písničku. Bílý den přinesl korková tiskátka, a tak si děti natiskly jarní kytičková přáníčka, před obědem jsme vyrazili okouknout bíle kvetoucí třešně u Svinčan. Kmen stromu jsme si hned den nato( hnědý a černý) namalovali, zatančili jsme si taneček o černé bouřce, rozehnali mraky a vyběhli ven do obory. V pruhovanou středu k nám zavítali včelí medvídci s písničkami, proplítali jsme proužky papíru, určovali odstíny barev. V puntíkatý čtvrtek jsme počítali a přikládali správný počet teček berušce na kabátek, dětem se zalíbily kruhové mandaly, cvičili jsme s víčky od pet lahví, zpívali o berušce, našli lentilkový poklad. V pátek- dnu njoblíbenějších barev jsme vše zopakovali, tančili, soutěžili a dokonce jsme si i zacvičili na školní zahradě. Využili jsme namalované duhy z předchozího období a věci, které děti malovaly každý den k nim přidělali. Prožitek je patrný i z přiložených fotografií, děkujeme všem rodičům za účast na projektu( oblečení dětí) a za podporu. :-)

zabky_jaro_125.jpg." zabky_jaro_136.jpg zabky_jaro_152.jpg zabky_jaro_165.jpg
camera.png Další foto...

Barevné dny přešly nenásilně do dnů pohádkových.

Děti zaujala hlavně ta o Perníkové chaloupce. A protože ji známe každý trochu jinak, bylo bezva se o rozmanitostech podělit, rozšířit si obzory. Děti pohádku shlédly ve zdařilém představení, vyprávěly, samy se pokoušely divadlo hrát, naučily se zpívanou verzi, děj pohádky nakreslily, ozdobily si perníčky, čarodějnici zkusily nakreslit pastely. V tělocvičně nás čekal slalom na košťatech, vyráběli jsme kouzelné lektvary, v pátek pak vypukl čarodějný rej a diskotéka.

zabky_jaro_090.jpg." zabky_jaro_091.jpg zabky_jaro_094.jpg zabky_jaro_111.jpg
camera.png Další foto...

A už je tu květen - lásky čas

Dokončili jsme přáníčka pro naše milované maminky, někteří oslavili jejich svátek na společné akci školky na parníku Arnošt. A právě tento zážitek odstartoval týdny o dopravě.

Poznáme a pojmenujeme i méně známé dopravní prostředky, některé dopravní značky, máme povědomí o tom, co se na silnici smí a co ne, co by se mohlo stát a jaké nebezpečí u silnice hrozí. Děti si vyzkoušely jízdu na motokárách, ve třídě vzniklo mnoho prostorových staveb z kostek, lega, kolejí...Naštěstí bylo krásné počasí, celé dny bylo možné trávit venku, některé činnosti jsme mohli přesunout na zahradu, do obory.

zabky_jaro_196.jpg." zabky_jaro_220.jpg zabky_jaro_227.jpg zabky_jaro_247.jpg
camera.png Další foto...

A už je tu červen...nějak se nám ten školní rok krátí... tak se pojďme společně radovat a užívat si slunné dny. Těšíme se na vše, co nás ještě čeká...

Za žabky Monika, Eva a Ilonka

Zimní království u myšek

I k nám do školky zavítala “PANÍ ZIMA”, a hned jak na zem spadly první vločky, vydali jsme se s myšičkami obdivovat zimní přírodu. Pozorovali jsme stopy zvířátek ve sněhu, obtiskli jsme do něj i ty naše, mráz na rybníce nám ukázal, jak mění vodu v led a naopak, jak pod slunečními paprsky led taje.

Sněhová nadílka nám dovolila zažít pořádnou koulovačku, sjíždět kopec na bobech, nebo se ve sněhu alespoň dostatečně vyřádit. Myšičky se na chvilku proměnily i v andílky, alespoň v ty sněhové…

mysky_unor_01.jpg.jpg" mysky_unor_02.jpg mysky_unor_03.jpg

Nejraději ale myšky staví sněhuláky – ledové kamarády, kteří nám však často nevydrželi ani do druhého dne a proměnili se v kaluže vody.

To nám ale nevadí, myšky hned uválely správně další tři koule, malou, větší a největší, ozdobily sněhuláky knoflíky, větvičkou místo koštěte, na hlavu vyrobily klobouk z čehokoliv a už jsme mohli pořádat velkolepou výstavu krásných sněhuláčků. To byla podívaná!

mysky_unor_04.jpg.jpg" mysky_unor_08.jpg mysky_unor_09.jpg
camera.png Další foto...

A aby nám venku v tom velkém mrazíku nebyla zima, vyrobili jsme si veselé čepice, kulichy, rukavice a šálky. Nejdříve jsme na šablony obtiskávali své nabarvené ručičky, jindy jsme zase lepili kousky barevných papírů na šály nebo si vyzkoušeli krásná tiskátka, která nám vytvořila na našich rukavicích kouzelné vzory.

K tomu jsme se společně naučili zimní básničku:

 To je zima, to to zebe,
 když padají vločky z nebe.
 Obléknem si rukavice,
 bundy, šály i čepice,
 vyjdem mezi paneláky,
 budem stavět sněhuláky.
 
mysky_unor_14.jpg.jpg" mysky_unor_15.jpg mysky_unor_16.jpg

Oslavy narozenin našich myšiček:

 Fanoušek:  Daneček:  Mareček:  Domča:
mysky_unor_18.jpg mysky_unor_19jpg.jpg" mysky_unor_23.jpg mysky_unor_25.jpg
camera.png Další foto...      

Za oddělení myšek Anička a Terezka

Žabky v lednu a únoru

V lednu jsme se konečně dočkali vytouženého sněhu, užili jsme si bobování na kopečku, koulovačky, postavili několik sněhuláků, společně ve sněhu vyšlapali šnečí ulitu, poznávali stopy zvířat, vlastnosti sněhu, ledu. Prožitky jsme mohli namalovat, sněhuláky vyrobit a ozdobit šatnu a okna třídy. Naučili jsme se spoustu písniček, básničku:

Sněhulák
 Bílá zima, bílé mrazy, sněhuláci celí nazí.
 "Proč si, sněhuláčku náš, ze zimy nic neděláš?"
 " Nic lepšího nad mráz není. Zima je mé potěšení.
 Bílá zima, bílý sníh, děti v teplých čepicích."
 
Písnička:
 Plác a plác, plác a plác,uplácáme kouli,
 plác a plác, plác a plác,nedělej mi bouli.
 Plác a plác, plác a plác, velké břicho ještě.
 Plác a plác, plác a plác, knoflíky a koště.
 Plác a plác, plác a plác, kdo si na nás počká,
 plác a plác, plác a plác, sněhuláka se dočká.

 

 Postavil jsem sněhuláka na stráni,
 aby hlídal kousek chleba k snídani.
 /: Stojí tam jako pán, a já musím hlídat sám :/
 
 Postavil jsem sněhuláka na ledu,
 aby hlídal kousek masa k obědu.
 /: Stojí tam jako pán a já musím hlídat sám :/
 
 Postavil jsem sněhuláka u dveří,
 aby hlídal krajáč mléka k večeři.
 /: Stojí tam jako pán a já musím hlídat sám :/
 
 Na jaře ho teplé slunko rozlilo,
 Škoda toho sněhuláka nebylo.
 /: Však jen stál jako pán a já musel hlídat sám! :/
 
zabky_snih_08.jpg.jpg" zabky_snih_13.jpg zabky_snih_17.jpg
camera.png Další foto...

V této době jsme si oblíbili legrační písničku o zmrzlém zajíci. Písničku jsme se naučili, a zajíce jsme namalovali. Teď už stačilo jen vyrobit botky, čepice a svetříky a zajíčka obléknout. Všichni jsme si k tomu pobrukovali a bylo to bezva.

Písnička:
 Když na les padá sníh, všem hajným rudne nos,
 a v bílých závějích se zajíc toulá bos.
 Tu paní nadlesní se z okna podívá,
 od slz má kapesník , a takto zazpívá:
 
 " Zajíci, zajíci, zmrzlé nožky mající,
 ještě této zimičky, ušiju vám botičky."
 
 A hleďme myslivce, jak šlapou závějí,
 když chytí zajíce, botky mu zkoušejí,
 však na les padá snih, a v okně myslivny
 ta paní nadlesní má úsměv podivný:
 
 " Zajíci, zajíci, zmrzlé uši mající,
 ještě této zimičky, ušiju vám čepičky."
 
 A hleďme myslivce, zas šlapou závějí,
 každému zajíci čepici zkoušejí,
 však na les padá sníh a v okně myslivny
 ta paní nadlesní má úsměv podivný:
 
 " Zajíci, zajíci, zmrzlá záda mající,
 ještě této zimičky ušiju vám svetříčky."
 
 a Hleďme zajíce, jak šlapou závějí,
 když najdou myslivce, trochu ho zahřejí.
 Když najdou myslivce, trochu ho zahřejí.
 
zabky_tvoreni_01.jpg zabky_tvoreni_06.jpg zabky_tvoreni_08.jpg
camera.png Další foto...

V zimě ale nestrádají jen zajíci, ale i jiná zvířata, ptáci. A tak jsme v únoru chodili krmit kachny k potoku, na obrázcích jsme některé druhy ptáků poznávali, zpívali, tančili jako vrabci a sýkorky, létali jako vrány, štěbetali, hráli hru: Všechno lítá, co peří má, tvořili, četli a dramatizovali pohádky, seznámili jsme se s bajkou. Poslouchali jsme zvuky v oboře, vše napodobovali, pozorovali, modelovali a kreslili.

Taneček:
 Vzal vrabeček na taneček sýkorku.
 Měli spolu jedno sólo na dvorku.
 Vrabec samé skoky, sýkorka zas kroky,
 nešlo jim to dohromady na dvorku.
 
Taneček:
 Přiletěla vrána, sedla do trní
 Přiletěla druhá, sedla vedle ní.
 Přiletěla třetí, sedla na špičku,
 přiletěla čtvrtá, zpívá písničku:
 
 " Vráno, vráno, poleť k nám.
 Já ti něco nachystám.
 Trochu hrachu, trochu krup,
 Vráno, vráno, dupy dup! "
 

Už se těšíme na jaro, rozkvetlou zahradu a sluníčko. Hledáme v oboře změny v přírodě, pozorujeme a vnímáme výkyvy počasí, uvědomujeme si neustále se opakující koloběh ročních období, naši sounáležitost k planetě Zemi. Je toho tolik, co poznávat, objevovat. Tak hrrr na to! :-)

Za žabky Monika, Eva a Ilona

PROJEKT VESMÍR

vesmir

JAK TO VŠECHNO ZAČALO...

Tento projekt vznikl na základě třech hlavních myšlenek:

  • většina dětí navštěvuje MŠ již třetím rokem
  • chlapci jsou v této třídě zvídavější
  • většina témat se každoročně opakuje

Přemýšleli jsme, čím tento, pro většinu poslední rok v naší školce, znetradičnit a inovovat. A rozhodli jsme se vyzkoušet zapojení dlouhodobého projektu. Po zkušenostech z minulých let, kdy jsme cestovali kolem světa, jsme se shodli, že by bylo fajn jít ještě o pořádný kus dál.

A tak vznikl projekt "CESTOVÁNÍ PO PLANETĚ ZEMI A JEŠTĚ DÁL...".


Podzim u Ježečků...

jezci_02.jpg jezci_06.jpg jezci_08.jpg jezci_18.jpg
camera.png Další foto...

Podzim u Ježečků probíhal netradičním způsobem. Kromě toho, že jsme si vyprávěli o tom, jakými barvami maluje podzim, co se děje v tomto ročním období v oboře, jak se chystají zvířátka na zimu , jsme se rozhodli zkusit zapojit do našeho třídního vzdělávacího programu i projekt. Nazvali jsme ho "Uspávání ježka".

jezci_oborai_02.jpg jezci_oborai_06.jpg jezci_oborai_08.jpg jezci_oborai_18.jpg

PROJEKT – USPÁVÁNÍ JEŽKA

V tomto projektu jsme si s dětmi společně vyrobili velkého kašírovaného ježka, který nás celým projektem provázel. Vyprávěl nám o tom, jak se ukládá k zimnímu spánku a poprasil nás, zda-li bychom mu nepomohli.

jezci_kasirovani_01.jpg jezci_kasirovani_06.jpg jezci_kasirovani_08.jpg jezci_kasirovani_15.jpg

Prohlíželi jsme si knihy, obrázky, četli si v encyklopediích a zadávali jsme si úkoly spojené s vyhledáváním v knihách. Rozodli jsme se,že uspořáídáme slavnost, při které uspíme ježka v oboře všichni společně. Na slavnost jsme se museli pořádně obléknout a připravit.

jezci_batikovani_06.jpg jezci_batikovani_32jpg jezci_batikovani_48.jpg jezci_batikovani_45.jpg

Naučili jsme se nové písničky, básničky a v neposlední řádě ukolébavky. Navštívili jsme také EKO-CENTRUM PALETA, kde jsme se zůčastnili programu "Ježci".

jezci_ekocentrum_01.jpg jezci_ekocentrum_04.jpg jezci_ekocentrum_05.jpg jezci_ekocentrum_10.jpg

Celý projekt končil podzimní slavností, která byla opravdu velkolepá. Probíhala na školní zahradě a v oboře. Odměnili jsme se pečením brambor, jablíčkovým džusem, jeblečnou tyčinkou a zpěvěm u ohně. Ježka se nám podařilo uspat v oboře a doufáme, že zimu přečká ve zdraví :-)

jezci_slavnost_02.jpg jezci_slavnost_06.jpg jezci_slavnost_15.jpg jezci_slavnost_24.jpg

Na úplněm konci projektu jsme s dětmi upekli štrůdl a podělili se s kamarády z ostatních oddělení v mateřské škole.

jezci_strudl_02.jpg jezci_strudl_10.jpg jezci_strudl_18.jpg jezci_strudl_28.jpg
camera.png Další foto...

Očekávali jsme, že projektem se naučíme:

  • aktivně pracovat a zkoumat
  • pracovat samostatně i ve skupinách
  • poznávat v logických souvislostech
  • být aktivní, hraví, tvořiví
  • využívat více svou fantazii
  • experimentovat a pozorovat
  • pracovat s knihou a novými pomůckami
  • zapojovat do hry přirodniny
  • vnímat a rozlišovat pomocí všech smyslů
  • zdokonalovat hrubou a jemnou motoriku
  • nové písně, básně, pohádky
  • prožívat pěkné chvíle s kamarády
  • záměrně se soustředit a udržet pozornost
  • rozpoznat odlišnosti v detailech
  • zklidnit a dokončit činnost
  • mít poznatky o přírodě kolem nás
  • spoluvytvářet prostředí pohody

Hodnocení projektu:

Projek se velice povedl. Děti byly nadšené, zapojovaly se do všech aktivit spontálně, radovaly se a vytvořily mnoho krásných výtvarných prací spojených právě s uspáváním ježka. Celkově měl tento krátký projekt ukázat, zda-li má smysl v této třídě projekty zařazovat. Děti naše očekávání splnily a tak nyní plánujeme mnohem větši projekt. O čem bude a co bude jeho cílem je překvapení :-)

 

LISTOPAD – LEDEN V ODDĚLENÍ MYŠEK

Listopad přinesl myškám mnoho dalších radostných okamžiků na vycházkách oborou. Počasí bylo přívětivé, listí nám šustilo pod nožkama a poslední lístky poletovaly vzduchem...

V tajuplných zákoutích obory se dá zažít tolik dobrodružství! Obrovský vykotlaný kmen stromu se rázem promění v koráb a my malé myšky v námořníky, kterým vůbec nevadí, že se blíží zima, odplouváme totiž do teplých krajin… a tam, v lesních koutcích mezi stromy stavíme domečky z větví a listů... to nás moc baví, občas si v zápalu hry a stavění odneseme z lesa nějaké to škrábnutí, nevadí, jsme přece stateční piráti a něco vydržíme!

Venku se stále učíme orientovat se v prostoru, překonávat překážky v terénu a především pravidlům chování v přírodě, bezpečnému pohybu a spolupráci při společných hrách.

mysky_listopad.jpg mysky_listopad_2.jpg mysky_leden_6.jpg

Ani ve třídě jsme se nenudili! Hraní jsme si zpestřovali poslechem a zpěvem písniček s tématem podzimu i písniček lidových. Vyprávěli jsme si o zvířátkách, žijících v lese, četli příběh o poslední vlaštovce. Společně jsme vyráběli podzimní koláže z listů, které jsme venku nasbírali a moc nás těšila tvorba skřítka Brambůrka, o kterém jsme se naučili také básničku, kterou nám složila paní učitelka Helenka (jakožto i mnoho jiných veršíků k daným tématům). „Já jsem skřítek Brambůrek, to hned každý zjistí, nožičky mám z větviček a ručičky z listí!“...

Už se krásně dokážeme zdravit pohybovou básní „Dobrý den!“ a pamatujeme si i další básničky („Foukej, foukej, větříčku, „Hruška na zem padala“, aj.). Rádi také cvičíme ve třídě s velkým barevným padákem!

Přišel prosinec, v oddělení myšek zavládlo napjaté očekávání Mikuláše, anděla a čerta…Byli jsme hodní? Odmění nás Mikuláš nebo postraší čert? Třída se rozdělila pomocí vyrobených obrázků na nebíčko a peklíčko! Prohlíželi jsme si obrázky s Mikulášem, andělem a čertem a četli i vyprávěli příběhy…A samozřejmě jsme se naučili básničku („Čerte, čerte, bu bu bu…já se tě bát nebudu, zastrč rohy, schovej drápky, vystrčím tě do pohádky…“), to abychom se tolik nebáli!

Mikuláš s krásným andělem a strašidelným čertem navštívili i oddělení myšek, statečně jsme řekli básničku a slíbili, že už budeme hodní! Mikuláš nám dal za odměnu krásné knížky!

Hurá! Zavládla vánoční nálada! Těšíme se nedočkavě na Ježíška, a aby nám adventní čas co nejrychleji utekl, vyrábíme přáníčka pro maminku a tatínka, učíme se zpívat koledy a vyprávíme si vánoční příběh o narození Ježíška...

Už zbývá jen chvilka do Vánoc…na zahradě školy společně s rodiči ozdobíme a rozsvítíme stromeček, zažijeme vzájemné „třpytivé pohlazení“ a nakonec, v mihotavém jiskření prskavek zazpíváme koledy a popřejeme si radostné a krásné Vánoce!

S koncem roku jsme se rozloučily s paní učitelkou Helenkou Kupkovou - „Helenko, děkujeme Ti za Tvoji energii, péči a mnoho inspirace“! A přivítali v myškách novou paní učitelku Terezku Černou - „Terezko, doufáme, že se Ti s námi bude líbit!“.

Přišel nový rok! Po vánočních prázdninách jsme se opět sešli ve školce a povídali si o tom, jak jsme prožili Štědrý den, co jsme našli pod stromečkem a zažili o prázdninách! Mezi dětmi panovala spokojenost a radost z prožitých Vánoc!

Paní zima nám vyčarovala sníh a mráz a přináší nám spoustu inspirace a veselých zážitků při pobytu venku!

mysky_leden_3.jpg mysky_leden_5.jpg mysky_leden_8.jpg

Sněhuláka zkoušíme nejprve stavět „ve vzduchu“ v pohybové písničce „Jedna koule, druhá koule, třetí koule, klobouk, nos... sněhuláček stojí bos! Koho mráz a zima láká, postaví si sněhuláka!...“ Tvar koule dále zkoušíme i tužkou a štětcem na papír. Malovaní sněhuláci následně ozdobí nástěnky v naší šatně!

Nejšťastnější ale jsme, že si můžeme postavit toho OPRAVDOVÉHO sněhuláka i venku!!! A k tomu zažít koulování, dělaní andělíčků ve sněhu a klouzání se na bílém svahu!

Za oddělení myšek Anička (text), Hela a Terezka

 

Listopad a prosinec v žabkách.

Měsíc jsme zahájili návštěvou Ekocentra Paleta v Chrudimi, kde jsme si báječně užili den, pohráli si na zahradě s hmyzím domečkem, průlezkami a u toho si vyprávěli o podzimu, o hrách a činnostech dětí dřív, zahráli jsme si na pasáčky a pekli brambory. Nikdo z nás netušil, že i házet brambory do ohníčku je vlastně umění, musíme se nakročit, rozhoupat kolena a vrchem hodit do středu ohníčku. Děti zodpovědně vrhaly a brambůrky se opékaly. Zatím jsme si mohli všemi barvami z listů kolem ozdobit papírovou paletu, poválet se v listí a hurá ochutnávat osolenou upečenou dobrůtku.Výlet se vydařil a pořádně děti unavil. viz.přiložené fotografie.

projekt_brambora_06.jpg projekt_brambora_13.jpg projekt_brambora_32.jpg projekt_brambora_53.jpg
camera.png Další foto...

Na zážitky z ekocentra jsme navázali,zážitky z výletu nakreslili, donesli jsme si brambory z domu,hráli jsme si s nimi, počítali, k počtu přidávali, ubírali,házeli kostkou a daný počet pak přiložili,s bramborovými tiskátky jsme ozdobili podzimní strom, zpívali písničky,vytvořili jsme si skřítka Bramboráčka,vyslechli veršovanou pohádku Fr. Hrubína o tom, jak princeznička na bále poztrácela korále...Korále z brambor jsme návlékli, princeznu zkusili nakreslit.Díky zájmu dětí tak vznikl celý projekt, aniž jsme tak zamýšlely.Ve třídě bylo rušno, ale tvořivo a každý přiložil ruku k dílu.

Písničky:

   Kopu, kopu brambory,
 mám jich plné komory,
 uvařím je na loupačku,
 pozvu na ně naši kačku,
 ta se bude mít,jo ta se bude mít.
   Kopu, kopu brambory,
 mám jich plné stodoly,
 uvařím z nich hrnek kaše,
 pochutná si na nich Vašek,
 ten se bude mít, jo,ten se bude mít.
 Jedna, dvě, tři, čtyři,pět,
 cos to, Janku,všechno sněd.
 Brambory, pečený,
 byly málo maštěný.

Než jsme se nadáli, byl tu prosinec. Od princezen je jen krůček k nadpozemským stvořením. Nejdřív jsme si postavili nebe a strávili čas s anděly. Vyrobili jsme si kukátko na hříšníky, tančili andělské tance, připravili hostinu.

Pak jsme se přemístili do tepla peklíčka, vařili v pekelném kotli smůlu, tančili pekelný tanec, mulisali a zpívali.Vyzdobili jsme si třídu obrázky čertíků a pekelných plamenů. Na vycházce jsme hledali stopy- popel a kousky uhlí jsme našli u jeskyně u choltického zámku. Raději jsme se naučili básničku, kdyby se u nás ve třídě objevili.

A přišli všichni, Anděl, Čert i Mikuláš, to bylo najednou strachu. Když jsme ale zazpívali a zatančili, dostali jsme báječnou nadílku.

Písničky, taneček:

   Bububu, bububu,jednou sem a jednou tam,
 bububu, bububu,zpívám čertí šarádu.
 Tancování, to je naše,teplo, oheň, vaří kaše.
 Co dnes bude k večeři? Voláme už od dveří.
   Bububu, bububu, jednou sem a jednou tam,
 bububu, bububu,zpívám čertí šarádu.
 Huš, vy čerti, prach a síra, tohle na mě nezabírá.
 Kdo chceš dostat svačinku, běž si umýt pusinku.
 Čertíci vzhůru,jdem vařit smůlu.
 Kdo spí jak pařez, dostane nářez.
 Koho hřbet bolí dostane holí.
 Kotle smůly, kotle smůly,kotle smůly
 blblblblblbleblebleblebleble!!!!!!:-)

Básničky:

   A-písmenko pro tebe,
 anděl letí do nebe.
 Andělka mu štěstí přála,
 a šátečkem zamávala,
 by neulét a vrátil se zpět.
 Mikuláši, Mikuláši,
 na plášť se ti vločky snáší.
 Anděl pod křídly se choulí,
 po čertovi hodil koulí.
 Čert si mumlá potichu,
 že má zimu v kožichu.

 

zabky_prosinec_03.jpg zabky_prosinec_59.jpg zabky_prosinec_65.jpg zabky_prosinec_73.jpg
camera.png Další foto...

A pak už přišel krásný, vánoční čas.Vyprávěli jsme si zážitky z minulých Vánoc, zvyky a obyčeje, které se v jednotlivých rodinách dodržují, zpívali koledy,připravovali přáníčka pro rodiče, svícínky z jablek, ozdobičku na stromeček i na stůl,několikrát k nám zavítalo divadlo s pohádkou,vyprávěli jsme si o tom, jak to bylo v Betlémě, vánoční pohádku o zvířátkách a Ježíškovi.Snažili jsme se navodit pohodovou, klidnou atmosféru společným zpíváním s rodiči na školní zahradě. Chyběl nám akorát poprašek sněhu.V této době děti hodně marodily, a přesto se s námi přišly rozloučit ve starém roce a popřát nám hodně zdraví a štěstí do roku nového.Moc nás to potěšilo, ocenění práce přece každého povzbudí do další činnosti a úsilí.

Těšíme se na vás v novém roce. Monika a Eva

JAK TO BYLO V ZÁŘÍ U JEŽKŮ?

Sešli jsme se po letních prázdninách ve školce (v přízemí budovy základní školy). Všude bylo plno změn. Nová třída, šatna, značka, třída, noví kamarádi a jejich jména, jiné paní učitelky, jiné hračky a pomůcky, jiný denní režim i trochu jiná společná pravidla pro předškoláky.

Ježci září

Pro děti vymýšlíme pestrý program k různým tématům podle školního vzdělávacího plánu. Společně si hrajeme, zpíváme s klavírem a kytarou, cvičíme v tělocvičnách ZŠ, tančíme s hudbou, kreslíme a malujeme, neustále tvoříme z přírodnin, chodíme do obory pozorovat změny v přírodě apod. Děti mají také možnost jezdit do Chrudimi na plavecký výcvik camera.png (viz foto...) a sportovat s kvalifikovanými trenéry.

I v předškolním období mají mít děti velký prostor na spontánní hru. A tak si stále hodně hrajeme, ale už si také pravidelně každou středu „hrajeme“ ve škole na školu. Docházíme do ZŠ (do učebny hudební výchovy), kde se nepřímo seznamujeme s budoucím prostředím. Společně zde plníme různorodé úkoly na interaktivní tabuli, procvičujeme grafické cviky, rozvíjíme předmatematické představy aj.

Ježci září

V listopadu už můžeme konstatovat, že jsme adaptační období „U JEŽKŮ“ zvládli na jedničku s hvězdičkou. K nahlédnutí jsou zde uloženy fotografie z každodenních činností v MŠ, ale i např. z plavání, ze cvičení v tělocvičně aj.

Fotografie a bližší informace z podzimního projektu „USPÁVÁNÍ JEŽKA“ zde budou také již brzy dostupné.

Spousta rodičů se nás ptá, co by měl předškolák zpravidla umět před vstupem do 1.třídy. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nedávno připravilo pro rodiče tzv. „Desatero pro rodiče dětí předškolního věku“ – stáhnout si ho můžete zde Desatero pro rodiče.docx, nebo je dostupné ve vytištěné podobě na nástěnce před naší třídou. Je přirozené, běžné, standardní, že každé dítě zvládne „desatero“ v míře a rozsahu svých individuálních možností a schopností. Jedná se tedy pouze o orientační pomůcku, která reaguje na dotazy mnoha rodičů.

Ježci záříNástup do první třídy je pro dítě obrovskou změnou. Na prvňáčka jsou najednou kladeny značné nároky – musí chodit pravidelně do školy, sedět v lavici, soustředit se na vyučování a nevyrušovat, doma udělat úkoly a mnohé další. Ne každé dítě to v šesti letech zvládne, a proto je důležité tomuto neopakovatelnému životnímu kroku věnovat značnou pozornost a dobře zvážit všechny skutečnosti. Rodičům znovu připomínáme, že mají možnost si kdykoliv domluvit schůzku s paní učitelkami.

Doufáme, že si poslední rok před školou s dětmi ve školce hezky užijeme.

Za třídu „Ježků“ Lada a Barča

ŽABKY A ŽABÁCI V ZÁŘÍ A ŘÍJNU

1.září bylo vše přichystáno k zahájení nového školního roku. Do naší třídy bude chodit 13 holčiček a 12 kluků. 19 dětí se již zná z " žížalek", přibyde 6 nových kamarádů. Jak asi zapadnou a jak se jim bude u nás líbit?

Naštěstí nám přálo počasí, dalo se jít ven, na zahradu, tam máme další nové herní prvky, kolotoč a houpadla, začali jsme tvořit, a tak těch smutných dní se slzičkami bylo málo. Hned jsme si začali povídat o žabkách, skládali vývojová puzzle, žabky jsme si namalovali, vytvořili jsme palác pro žabího krále a z krabice a ruliček jsme si třídního maskota vyrobili. Dospěláci nás podpořili a tak jsme se jeden den sešli zelení jako rosničky. Děti téma zaujalo, naučili jsme se básničku a spoustu písniček, víc jich snad už ani o žabkách neexistuje :-), prohlíželi jsme encyklopedie, na procházkách jsme skokany a ropuchy pozorovali a stavěli pro ně domečky,hráli pohádky s maňásky, v tělocvičně cvičili, skákali a kvákali a začalo nám být spolu dobře.Skoro se nám zdálo, že se z nás žabky staly - camera.png viz foto....

Od žabek je jen krůček k vodě a všemu co k ní patří, na procházkách jsme pozorovali život u rybníka, potoka, počítali jsme kachny, labutě, viděli i volavku. Vody je letos všude málo, překvapilo nás vyschlé koryto potoka, těšili se na déšť, a tak jsme si ho namalovali, hra s barvou děti bavila.

Od října mezi nás znovu zavítala Vaneska s paní asistentkou Ilonkou. Teď už jsme opravdu všichni, nikdo nechybí.Tak ať se nám ve školce všem líbí.:-)

zabky_zari_rijen_01.jpg zabky_zari_rijen_10.jpg zabky_zari_rijen_35.jpg
camera.png Další foto...

Nastal podzim, v oboře to byla jedna nádhera, stromy hýřily barvami, sbírali jsme kaštany, žaludy, napichovali listí na klacíky, tvořili jsme hromady z listí, přeskakovali je, tančili, zpívali.Každý pátek chodíme do tělocvičny. Některé děti začaly jezdit plavat, jiné jezdí do solné jeskyně, začala sportovní školička. Snažíme se i přesto narušené dny skloubit s prožitky. Děti mluví o chystané drakiádě a tak co zbývá? Hrrr, na draky. Skládáme, malujeme, dokreslujeme, stříháme, kdy to jen jde.S vyrobenými dráčky se jdeme i proběhnout ven. Některé děti přepadne smutek při zjištění, že papírový drak není příliš trvanlivý. Nakonec to ale uzavřou samy:" Ale letěl, no ne? A to je přece pro draka to hlavní." ;-)

zabky_zari_rijen_22.jpg zabky_zari_rijen_42.jpg zabky_zari_rijen_90.jpg
camera.png Další foto...

Poznáváme další a další znaky podzimu, třídíme, seskupujeme, počítáme, hledáme rozdíly, věci pojmenováváme.Víme, jak se zvířátka chystají na zimu,co potřebují, jak můžeme přírodě pomoci, jak ji chránit.

Vnímáme změny počasí,pozorujeme měnící se přírodu v oboře, čteme a hrajeme pohádky o zvířatech, na pokračování čteme o Ježkovi Dupálkovi.

Slavíme svátky a narozeniny, snažíme se co nejvíc zapojit děti do dění, sounáležet do skupiny, neubližovat si a spoluvytvářet prostředí pohody a radosti.Co nám přinese listopad? To se teprve uvidí.

Písničky:

Skákala žabka
1.   Skákala žabka,
 skákala přes kameny, přes potůček,
 skákala žabka tam a zpět.
2.   Dej pozor žabko,
 nech toho, ať nespadneš do potoka,
 pojď radši s námi posedět.
3.   Smála se žabka,
 smála se "Co by to bylo za žabku,
 kdyby se bála vodičky."
4.   "Zujte si botky,
 pojďte si se mnou skočit přes potůček,
 vždyť taky máte nožičky."
Stýskalka
Stýskala si žabka, žába rosnička.
Kdyby byla kapka, kapka deštíčka.
Kdyby aspoň rosa přes noc padala,
jak já žabka bosá,jak bych zpíva-la, la la la?
Pan žabák
Kvaky, kvaky, kvak, já jsem pan žabák.
přiďte si k nám zakvákat, zítra budem začínat,
kvaky, kvaky kvaky, kvak, takhle zpívá jen žabák.
U rybníka je náš ráj, budem pít zelený čaj.
Kvaky, kvaky,kvaky kvak, takhle zpívá jen žabák.

Básnička: Drak

Draku, ty jsi vážně drak?
Hudry, hudry, je to tak.
A máš zuby dračí?
Mám dva, to mi stačí.
Draku, draku, každý to ví,
že jsi jenom papírový.

Za žabky Monika

Myšky září

Děti se nejvíc unaví, pokud se musí věnovat jednotvárné, nudné činnosti. To se dětem, které se sešly v září po prázdninách v nejmladším oddělení myšek, nemohlo stát. Hned v září na ně čekalo mnoho nového. Kamarádi, paní učitelky, hračky a hlavně nové prostředí. Děti postupně zvládly nový režim a seznámily se s pravidly, která jsou pro pobyt v mateřince důležité. Aby se dětem ve školce líbilo a bylo co nejméně slziček, mohly děti hned od začátku malovat, kreslit, modelovat a stavět. Každý den byla pohádka a maňásek „Myšák“. Děti seznamoval, co nového je čeká. Učil děti, aby dokončovaly započatou činnost, uklízely po sobě hračky, neběhaly po třídě a hlavně, aby byly kamarádi. Na konci září si děti společně vyrobily srdíčko kamarádství. Taky se vyfotografovaly jako myšky.

mysky_zari_06.jpg mysky_zari_13.jpg mysky_zari_32.jpg mysky_zari_40.jpg
camera.png Další foto...

A protože bylo na začátku opravdu hodně nového, potřebovaly si děti i „odpočnout“. Hry na zahradě a běhání v oboře se dětem líbilo ze všeho nejvíc. Venku bylo i nejméně slziček. S blížícím se podzimem a říjnem jsme s dětmi na vycházkách víc pozorovali. Hodně se vyprávělo. Třeba o tom kam se schoval ježek, kam odletěli ptáčkové nebo kde bydlí naše kamarádky myšky. Bylo toho hodně k vidění i k povídání. O myškách, ježkovi i dalších zvířátkách se děti dozvěděly mnoho zajímavého. Nakonec myšky a ježečky namalovaly. Podařily se i hezké kolektivní práce. Ježeček koncem října přinesl na bodlinkách jablíčka a hrušky a tak si o nich teď v myškách povídáme.

solna_jeskyne_02.jpg solna_jeskyne_23.jpg solna_jeskyne_25.jpg
camera.png Další foto...

A jaké je to v solné jeskyni, kam jezdí většina dětí ještě s kamarády z žabiček? Přeci prima. A tak na konci října je už slziček k naší velké radosti pomálu, ale za to hodně podzimních zážitků a spousty zábavy.

Za oddělení myšek Hela a Anuška

 

Aktuality

  • pátek, 28 červen 2024
    Žabky 24.-28.6.
    Těšíme se na prázdniny Týden plný oslav, letního hodovani 🍉🍒, sportu a loučení. Honzík, Adrianka,...
  • pondělí, 24 červen 2024
    Hasiči Choltice
    21.6. 🐭🐸🦔 setkání s Hasiči Choltice 🚒 - úžasne  dopoledne, děti si vše mohly vyzkoušet,...
  • pondělí, 24 červen 2024
    Posledni spaní předškoláků ve školce
    21.6. nás čekalo posledni spaní předškoláků ve školce. 😊😁🍀 Zvládli to přes počáteční obavy...
  • úterý, 18 červen 2024
    Žabky 10.-14.6.
    Cestujeme letem světem ✈️🚢🐒🌴🦁 - besídka 😊Kulisy, finální úprava tanců, písniček, basnicek, snaha...
  • pondělí, 17 červen 2024
    Těšíme se na prázdniny! Tento týden děti krásně zvládly besídku 🎼🥰🎹. Děkujeme rodičům za kladné...

Školní informační systém:


Svátek má

Praha
logo Kontakt:
Mateřská škola Choltice, okres Pardubice
Lipoltická 245
533 61 Choltice
 
tel.: 466 972 252
email: skolka.choltice@cbox.cz
IČ: 60157160