Jaro u Barvínků

Zima byla dlouhá a připadala nám nekonečná. S radostí jsme objevovali první posly jara – sněženky. Při našich toulkách oborou jsme našli místečko, kde jich rostlo bezpočet. Rády jsme se k nim vraceli a připomínali si, že jaro opravdu ťuká za dveřmi. A pak jaro najednou propuklo a my se ho nemohli nabažit. Každý den jsme objevovali jeho další projevy. Vyměnili jsme zimní bundy za jarní, uklidili šály a rukavice. S nadšením jsme se rozeběhli po zelenající se trávě, pozorovali, čichali a poslouchali snad vše, co toto roční období přináší.

barvinci 1 uzivame jaro 01 barvinci 1 uzivame jaro 02 barvinci 1 uzivame jaro 04 barvinci 1 uzivame jaro 09
 camera Další foto...      

A protože jsme tvořiví Barvínci, snažili jsme se naše zážitky zachytit. Jak? No přece barvičkami, vodovkami, křídovými pastely, tvarováním papíru, tvořením s modelovací hmotou, pěknou písničkou. O jaru jsme si také povídali, učili se rozlišovat hlavní znaky ročních období – jsme přece předškoláci. Při hře se slovy jsme se seznámili s homonymy. Zkrátka, už víme, že není kočka jako kočka a list nemá jen strom. Také jsme si při hře s přírodninami procvičovali číselnou řadu 1 – 10, rozlišovali jsme počáteční hlásku ve slově a zábavnou formou se učili dalším znalostem, které nám pomůžou úspěšně zvládat první třídu.

barvinci 2 hrajemesi tvorime 05 barvinci 2 hrajemesi tvorime 07 barvinci 2 hrajemesi tvorime 15 barvinci 2 hrajemesi tvorime 16
 camera Další foto...      

Také jsme se dozvěděli, že svátek jara jsou Velikonoce. Společně jsme se na ně připravovali. Vytvořili jsme si košíčky a do nich naaranžovali ozdobená vajíčka (někteří z nás si zapamatovali, že se jim říká kraslice). Vyzkoušeli jsme si vyrobit i perníková vajíčka. Zadělali jsme s pomocí pí. učitelky těsto, samy ho vyváleli a vykrojili oválné tvary. A víte, komu se dařilo bez pomoci vyválet nejlepší placku? Kdepak holčičkám, Matějovi! Paní kuchařky nám perníčky upekli a my měli co dělat, abychom je nesnědli dřív, než se pochlubíme maminkám. Uf, to byla práce. Zvládli jsme vše na výbornou a paní učitelka nás nestačila chválit.

barvinci 3 velikonoce 06 barvinci 3 velikonoce 11 barvinci 3 velikonoce 29 barvinci 3 velikonoce 36
 camera Další foto...      

Na jaře se rodí spousta mláďat. My jsme využili pozvání maminky Petrušky paní Kandrové a vyrazili jsme za zvířaty na jejich statek. To bylo zážitků. Vůbec jsme se nebáli některá pohladit. Učili jsme se, že ke čtyřnohým kamarádům musíme přistupovat s citem a zodpovědně, a že živý tvor není hračka. Všechna jsme dokázali pojmenovat, jenom názvy některých mláďat ještě pleteme. Takže, krávy mají telátka, maminka kuřátka je slepice a ovce má ovčátka. Nebo jehňátka?

barvinci 4 navsteva u petrusky 01 barvinci 4 navsteva u petrusky 04 barvinci 4 navsteva u petrusky 08 barvinci 4 navsteva u petrusky 21
 camera Další foto...      

Víme, že koza je domácí zvíře. Ale že se dokáže naučit i nějakým zábavným kouskům jsme zjistili při edukativním pořadu, který proběhl na začátku dubna. Také jsme se dozvěděli další zajímavosti. Třeba, že jí chutnají jablíčka a umí být pěkně tvrdohlavá,...

barvinci 5 edukativni porad s kozami 03 barvinci 5 edukativni porad s kozami 07 barvinci 5 edukativni porad s kozami 10 barvinci 5 edukativni porad s kozami 13
 camera Další foto...      

V březnu jsme se rozjeli do Pardubic na výchovný koncert Pardubické filharmonie. Trošku jsme byli nejistí z nového prostředí a velké spousty dětí. Pohodlně jsme se usadili na naše místečka a netrpělivě čekali na začátek koncertu. A pak se ztlumila světla, rozezněla se vážná hudba a my vnímali krásu tónů...

barvinci 6 pardubicka filharmoniei 04 barvinci 6 pardubicka filharmoniei 06 barvinci 6 pardubicka filharmoniei 09 barvinci 6 pardubicka filharmoniei 10
 camera Další foto...      

Další výchovný koncert proběhl v květnu na základě nabídky ZŠ, tentokrát v tělocvičně ZŠ. Hráli sice jen dva hudebníci, zato každý na několik hudebních nástrojů. Vyposlechli jsme si spoustu lidových písniček na téma „Řemesla“, některé známé i zazpívali.

barvinci 7 vychovny koncert 02 barvinci 7 vychovny koncert 01 barvinci 7 vychovny koncert 03
camera Další foto...    

Na začátku každého měsíce navštěvujeme knihovnu. Paní knihovnice pro nás připravuje zajímavé a pestré programy. Tentokrát nám četla z knih P., Brycz „Dětský zvěřinec“; I., Březinová „Kluk a pes“; Vhrsti „Chci být dospělý“. A protože jsme malí neposedové a nevydržíme se soustředit po delší dobu, program je prokládán praktickými činnostmi. Hráli jsme si na hasiče, vyzkoušeli jsme si, jak se cítí kamarád, který je odkázán na invalidní vozík, plnili jsme některé povinnosti dospěláků. Zjistili jsme, že v knihovně je tolik zajímavých knih, které stojí za to si alespoň prohlédnout. Takže si vždy nějaké vypůjčíme a ve školce s nimi pracujeme (čteme, rozebíráme jejich obsah, povídáme si o ilustracích, získáváme z nich informace). Kniha se tak pro některé z nás stává hodnotným kamarádem, který nás rozvíjí víc, než hry na počítači či pasivní sledování televizních pořadů.

barvinci 8 knihovna 01 barvinci 8 knihovna 22 barvinci 8 knihovna 25 barvinci 8 knihovna 30
 camera Další foto...      

S pokročilým jarem si uvědomujeme, že z nás budou po prázdninách předškoláci. Co nás čeká? Zvládneme naši novou životní roli školáka? Na návštěvě 1 třídy ZŠ jsme zjistili, že učení může být i zábavné a pro mnohé zajímavé.

barvinci 9 navsteva zs 01 barvinci 9 navsteva zs 09 barvinci 9 navsteva zs 21 barvinci 9 navsteva zs 25
 camera Další foto...      

Aktuality

 • pátek, 28 červen 2024
  Žabky 24.-28.6.
  Těšíme se na prázdniny Týden plný oslav, letního hodovani 🍉🍒, sportu a loučení. Honzík, Adrianka,...
 • pondělí, 24 červen 2024
  Hasiči Choltice
  21.6. 🐭🐸🦔 setkání s Hasiči Choltice 🚒 - úžasne  dopoledne, děti si vše mohly vyzkoušet,...
 • pondělí, 24 červen 2024
  Posledni spaní předškoláků ve školce
  21.6. nás čekalo posledni spaní předškoláků ve školce. 😊😁🍀 Zvládli to přes počáteční obavy...
 • úterý, 18 červen 2024
  Žabky 10.-14.6.
  Cestujeme letem světem ✈️🚢🐒🌴🦁 - besídka 😊Kulisy, finální úprava tanců, písniček, basnicek, snaha...
 • pondělí, 17 červen 2024
  Těšíme se na prázdniny! Tento týden děti krásně zvládly besídku 🎼🥰🎹. Děkujeme rodičům za kladné...

Školní informační systém:


Svátek má

Praha
logo Kontakt:
Mateřská škola Choltice, okres Pardubice
Lipoltická 245
533 61 Choltice
 
tel.: 466 972 252
email: skolka.choltice@cbox.cz
IČ: 60157160