Každý začátek je těžký, a ani u nás tomu letos nebylo jinak. Do třídy "Lentilek" nastoupilo 4. září dvacet nových dětí, v průběhu září další tři a ještě dvě holčičky nastoupí na konci listopadu a v lednu. Slziček a tesknění po rodičích bylo spoustu, ale naštěstí jako každý rok zapůsobila teplá náruč, spousta hraček a stavebnic, zahrada, a teď už se slzičky vyskytují jen výjimečně. Naše obavy , jak všechno zvládneme, se brzy rozplynuly, začalo se tvořit, zpívat, cvičit a rošťačit, venku děti nadchnul kolotoč, skluzavky, písek a tvořítka a pláč vystřídala pohoda a často i legrace. První měsíce ve školce jsou náročné, nejtěžší je odloučit se od svých blízkých, děti mají často jiný režim než doma, vstává se dřív, jí se v danou dobu, při jídle se sedí u stolu, nikam se neodbíhá, často musejí počkat, vždyť učitelky jsou jen dvě a dětí moc, ven se chodí každý den, pokud neleje jako z konve nebo mráz nepřesáhne - 10 stupňů Celsia. Všechno ochutnáme, po obědě čteme pohádku a odpočíváme. Spát se nemusí, ale po hodině a půl venku už někteří mrňouskové klimbají u polévky.:-D. Je prima, pokud děti pomáhají při oblékání a chválíme každou snahu u stolování, úklidu hraček .Díky tomu umíme spoustu říkanek, písniček, stihneme si i před svačinou zacvičit nebo popovídat v kroužku.

lentilky podzim 003 lentilky podzim 005 lentilky podzim 018 lentilky podzim 029
 camera Další foto...      

Děti pravidla rychle navnímaly, jsou čím dál samostatnější, zvládnou odnést talíř po polévce a dojít si pro druhé jídlo, řeknou nebo naznačí paní kuchařce, co chtějí a co jen ochutnají, už vědí, že se dostane na všechny a spěch nikam nevede. Ve velké oblibě je klavír, zpíváme o žížale a myšce tanečnici, všichni znají svou značku na ukládání věcí, vědí, že naše společenství se jmenuje Lentilky a paní učitelky Iva a Móňa. Většina zná jména kamarádů ve třídě, začínají si spolu hrát a těšit se na sebe. Společně slavíme svátky a narozeniny dětí.

A tak jsme po měsíční adaptaci, vytváření třídních pravidel, mohli začít se "školkovou prací":-) Začali jsme pozorovat změny v přírodě, hrát si s přírodninami, třídit je , počítat, hledat rozdíly,děti si donesly z domu plody podzimu, mohli jsme vše očichat, ochutnat, pojmenovat a hlavně ohmatat a prožít. Cvičení s kaštánkem, to je psina, proč ho nezkusit vymodelovat a o jablíčku zazpívat? V oboře za plotem vyrostly bedly, začalo padat listí. Děti prakticky nenásilně poznávají hlavní znaky podzimu, změny počasí,dozrávání plodů, přípravu zvířátek na zimu. Soustředili jsme se na dvě- ježka a veverku. Tvořilo se , hrálo s maňásky a čepičkami zvířátek a třída i chodba školky jsou krásně vyzdobeny.

lentilky podzim 036 lentilky podzim 041 lentilky podzim 045 lentilky podzim 048
 camera Další foto...      

Ještě bych se ráda vrátila k názvu naší třídy. Letos bychom rády ozvláštnily dění v naší mateřské škole celoškolkovým projektem" Barvy",( proto tedy barevné Lentilky) kterým bychom chtěly vtáhnout do dění i rodiče našich dětí. Každé roční období zastupuje určitá barevná škála, a my bychom rády zakončily dané období oslavou právě těchto barev.

V minulém týdnu jsme 1.barevný týden absolvovali.
Každý den nás provázela jedna barva, v pondělí červená, v úterý hnědá, ve středu oranžová, ve čtvrtek zelená a pátek pak ukončila slavnost ve třetím oddělení pod vedením paní učitelky Terezky a Barči. Společné tvoření a tančení v tělocvičně, to byla teprve zábava.
Týden se vydařil, moc děkujeme rodičům za podporu.:-D

barevny tyden lentilky 01 barevny tyden lentilky 23 barevny tyden lentilky 30 barevny tyden lentilky 36
 camera Další foto...      

Venku se ochlazuje, asi už brzy napadne sníh. Ještě bychom chtěli vyrazit pouštět draka. Snad to stihneme. Těšíme se, co nového nás čeká...

Za Lentilky Monika a Iva