Začalo přituhovat, teploty spadly pod 5 stupňů a my s dětmi již nemůžeme užívat zahradu jako doposud, tak se učíme chodit hezky pohromadě okolo zámku a po okraji obory (zákaz vstupu do obory kvůli větru ). I taková vycházka má svoje pravidla-zastavit na domluveném místě, být stále na dohled, vidět na paní učitelky, poslechnout na zavolání... Teplé vrstvy oblečení dětí na nás učitelky kladou vysoké nároky. Než všechny naše kluky a holky ustrojíme, jsme zcela propocené... ale už se někteří opravdu začínají snažit a poprvé samostatně oblečená bunda, kalhoty, mikina-to je velká radost! Ve třídě je pláč dětí slyšet stále méně a atmosféra je už pohodová a klidná. Řešíme drobné konflikty a stále dětem vysvětlujeme pravidla-neubližovat si, umět se omluvit, nekřičet, pohybovat se po třídě klidně, neběhat, nelhat, umět se přiznat a pořád děti ujišťujeme, že maminka, táta přijde - tahle formulka působí jako uklidňující tabletka a jsme rádi, když se děti těší do školky i na nás.

lentilky listopad 05 lentilky listopad 07 lentilky listopad 14 lentilky listopad 20 lentilky listopad 24
cameraDalší foto...        

Hned po barevném týdnu jsme prožili týden s dráčkem papíráčkem - vyrobili jsme si jednoduché draky a zkusili jsme si je pouštět venku u hřiště. Ve školce proběhlo fotografování a taky jsme viděli pohádku Tuč a ňák. Společně slavíme svátky a narozeniny dětí. A jsou tu první zamrzlé kaluže, mlha a déšť, typické listopadové dny - ještě si hrajeme s posbíranými listy: vyhodit je do výšky a pozorovat, jak se snášejí k zemi, to je paráda. A nebo sestavit mandalu či jednoduchý obrázek, přidat pár oříšků a kaštanů... podzimních barev už je všude pomálu a vkrádá se k nám pomalu zima.

lentilky draci 01 lentilky draci 12 lentilky draci 07
cameraDalší foto...    

Mikuláš, čert a anděl - a je to tady! Děti samozřejmě nestrašíme čertem, ale užíváme si čertíka jako rozpustilého nezbedu, se kterým je velká legrace. A tak naše hry jsou stejně zábavné a veselé, jako je on. Vyrobili jsme si čertíka z jablíčka a taky z brambor a velkou legraci jsme měli při kreslení čerta černým uhlem, protože naše špinavé ruce byly opravdu čertovské.

lentilky certi 05 lentilky certi 03 lentilky certi 08
cameraDalší foto...    

 A už je tu předvánoční čas. Udělali jsme si adventní kalendář s malými obrázky. Co obrázek, to drobný úkol, vyprávění nebo hra pro každý den čekání. Vyrobili jsme vánoční přáníčka s andělíčkem, vyzdobili jsme si naší třídu i okna. Na naší vánoční výstavku jsme vystavili symboly Vánoc. Děti nejvíc zaujaly rolničky různých velikostí, každá s jiným cinkáním - cililink! Těšíme se doslova všemi smysly - zkoušíme, jak voní vánoce, jak píchá jehličí, jak chutnají vánoce a každý den chodíme kolem školkového stromečku a posloucháme, jestli už Ježíšek nepřichází. Přečetli jsme si vánoční příběh a povídali jsme si o obdarování. Moc zajímavé bylo povídání s dětmi o tom, co bych zabalil(la) svojí mamince do dárečku, kdybych byl(la) Ježíšek. Taky jsme si našli čas na pozastavení v zámecké kapli na hudebním pořadu pro rodiče s dětmi s názvem "Putování za betlémskou hvězdou" paní Čemusové. Už si jen společně zazpíváme koledy, ochutnáme přinesené cukroví(mamky děkujeme, bylo výborné) a za 2 dny příjde Ježíšek ke každému domů. Tak šťastné a veselé...

lentilky vanoce 03 lentilky vanoce 04 lentilky vanoce 09 lentilky vanoce 17 lentilky vanoce 25
 cameraDalší foto...